Kdy je nejlepší čas užívat hořčík? (+ seznam přínosů pro vaše tělo)

radost_z_pohybu_clanek

Hořčík (magnézium) je dnes často užívaný doplněk stravy zejména díky své široké škále využití a mnohým přínosům pro naše tělo i mysl. Stojí za správným fungováním mnohých oblastí našeho organismu tím, že se účastní stovek biochemických reakcí a procesů. Abychom sílu tohoto minerálu využili naplno, je důležité doplnění správně načasovat. Můžeme tím optimalizovat jeho účinnost a působení - od uvolnění napětí ve svalech, pomoc při vyčerpání až po podporu zdraví srdce. Pojďme si projít optimální načasování doplnění magnézia a připomenout si s čím vším umí pomoci.

Kdy byste měli magnézium (neboli hořčík) užívat?

1. Ráno:

Začněte svůj den správně tím, že magnézium zařadíte do své ranní rutiny. Doplnění magnézia po ránu může nastartovat váš metabolismus, zvýšit hladinu energie a připravit vaše tělo na nadcházející den. Magnézium ve formě elektrolytu tělo povzbudí dodáním energie na buněčné úrovni. Nepůsobí rychlostí kafe, ale buňky ho při produkci energie ATP ocení, což se projeví pomocí s dlouhodobým vyčerpáním či nedostatkem energie.

2. Před tréninkem:

Zvažte užívání magnézia před tréninkem. Napomáhá funkci svalů a pomáhá předcházet křečím a únavě během cvičení. Kromě toho, jak bylo již zmíněno, podporuje tvorbu energie, což vám umožní odcvičit trénink na maximum. Po cvičení tělo magnézium využije k rychlejšímu zotavení a regeneraci.

3. Večerní relax:

Využijte uklidňující vlastnosti magnézia jeho užíváním ve večerních hodinách. Magnézium zklidňuje svalové napětí, podporuje svalovou regeneraci i klidný spánek. Zařazení magnézia do rutiny před spaním může usnadnit lepší kvalitu spánku a celkovou pohodu. Zvolte například masáž nohou s magneziovým krémem MGcream - na chodidlech máme nespočet nervových zakončení, kterých masáž ovlivní klid celého těla.

4. Po jídle:

Užívání magnézia může napomoci trávení a vstřebávání živin. Podílí se totiž na aktivaci a regulaci trávicích enzymů, které rozkládají potravu v žaludku a střevech. Nízká hladina magnézia může potenciálně zhoršit funkci enzymů, což má u dospělých za následek špatné trávení a vstřebávání živin. Magnézium hraje zásadní roli i při udržování správné střevní motility a usnadňuje peristaltiku čímž zabraňuje zácpě, nadýmání a nepravidelné stolici u dospělých.

radost_z_pohybu_clanek

Seznam přínosů magnézia pro tělo:

Zdraví svalů i srdce

Magnézium hraje klíčovou roli ve svalové funkci a relaxaci. Pomáhá regulovat svalové kontrakce, čímž snižuje riziko křečí a spasmů. Ať už jste sportovec nebo vedete aktivní životní styl, magnézium podporuje optimální výkonnost svalů. Udržování dostatečné hladiny magnézia je zároveň zásadní pro zdraví kardiovaskulárního systému. Podporuje normální srdeční rytmus, reguluje krevní tlak a napomáhá udržovat cévy v dobré kondici.

Snížení stresu

V dnešním rychlém světě je zvládání stresu pro celkovou pohodu životně důležité. Magnézium působí jako přirozený prostředek proti stresu. Reguluje neurotransmitery, které podporují uvolnění a klid. Zařazení magnézia na seznam minerálů, které je třeba doplňovat může pomoci zmírnit negativní vliv stresu a úzkosti.

Pevné kosti

Magnézium hraje klíčovou roli při tvorbě a pevnosti kostí. Společně s vápníkem a vitaminem D synergicky podporuje jejich zdraví a snižuje riziko osteoporotické zlomeniny. Zajištění dostatečného příjmu kvalitního magnézia je nezbytné pro udržení silných a zdravých kostí, zejména s přibývajícím věkem.

Zlepšení kvality spánku

Kvalitní spánek je pro celkové zdraví a vitalitu velmi důležitý. Magnézium pomáhá regulovat melatonin, hormon zodpovědný za cykly spánku a bdění. Tím, že podporuje relaxaci a snižuje nespavost, může magnézium kvalitu i délku spánku zlepšit.

Závěr

Zařazení magnézia do každodenního režimu může mít pro vaše tělo i mysl řadu výhod. Ať už se rozhodnete užívat ho ráno, před tréninkem nebo jako součást večerního uklidnění, tělo vám v za to poděkuje. Magnézium je všestranný minerál, který si zaslouží místo ve vašem wellness režimu - od podpory zdraví svalů a srdeční činnosti až po snížení stresu a zlepšení kvality spánku. Zařaďte ho do svého denního režimu a pociťte jeho blahodárné účinky na vlastní kůži.